The Rainbow Kitchen

My daughter and I cook and eat together.

Sometimes it’s one of us or the other depending on our week, but we enjoy doing both.

I bought this prism and hung it in one of the kitchen windows. The sun hits it just right around the time we cook dinner. Now we know when it’s time to meet in the kitchen. When it’s full of rainbows.

prism

When she’s not here I cook for myself.

I’m really into ‘bowls’ right now, so here are two recipes that are simply delicious.

Roasted Sweet Potato Black Bean Salad.

Roasted-Sweet-Potato-Black-Bean-Salad-4-600x900
Photo cred: Jar of Lemons.

I cut every ingredient in half to make it for just me. If you don’t have any black beans, no worries. You won’t miss them, or substitute another bean.

If you want something a little more labor intense, but well worth the effort, try The Budda Bowl.

buddabowl
Photo cred: Modern Honey

Everything cuts in half nicely for one. The Pistachio Pesto in this recipe is my most recent fave.

My daughter has tagged our kitchen, ‘The Rainbow Kitchen.’ Patiently waiting for the Unicorn. 🙂

Transitioning to Organic

A friend made a comment about the Food for One post.

She said, “Buying all organic is expensive!”

I used to think so too, so what happened? Just like every form of change, it took baby steps in the right direction.

The first time we bought Tillamook cheese. My daughter and I were standing in an organic supermarket staring at the large block for $7.00. This young lady rushes up next to us, with a baby strapped to her front, a toddler by the hand, and grabs a block of cheese. She looked at us and said, “It’s the main reason I come in here. Worth every penny!”

We use that cheese for everything, and it grates beautifully. I stopped buying pre-grated cheese because of the caking agent used to prevent clumping.

When we ran out of milk, we replaced it with Organic. We used to drive to a local dairy farm and buy raw milk. If you have access to that you are in heaven. Raw milk has a head of cream, so you are getting your milk and creamer in one.

It takes a long time for 2 people to go through a gallon of milk, and the raw milk was sold in gallons. We couldn’t drink it before it expired, so we opted for a half-gallon of Organic. It’s the same price, or less, than a store brand gallon of milk.

Whenever we would run out of a normal item, we would replace it with an Organic, or farm raised version. We raised chickens for years, and learned about fresh eggs. We raised certain chickens for colored eggs.

eggs

The shell color doesn’t matter. They are just pretty.

Years later, our pantry is not full of junk. We rarely buy anything canned, or food in a box. We try to stick to the 5 ingredient rule. If the item has more than 5 ingredients listed, it stays at the store. It may have more than 5, but we make sure we know what they are. Oreos excluded.